Tygodnik lokalny powiatu nakielskiego

„Maturę tanio kupię”

Prezentacje maturalne przygotowywane przez maturzystów na ustny egzamin z języka polskiego nie cieszą się najlepszą sławą. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że spora część uczniów nie tylko nie pisze prac samodzielnie, ale wręcz kupuje „gotowce”, w całości napisane przez kogoś innego.
Dlaczego? Młodzi ludzie podchodzący do egzaminów maturalnych mają poczucie, że oszukując na maturze z języka polskiego, nic im nie grozi. Wyniki ankiet przeprowadzonych w nakielskich szkołach ponadgimnazjalnych – w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej im. kmdr. B. Romanowskiego oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. S. Staszica wskazują, że aż 80% uczniów uważa, że komisja nie ma możliwości sprawdzić, kto jest prawdziwym autorem prezentacji. W badaniach nie ujęto I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Krzywoustego w Nakle, gdyż władze tej szkoły nie zdecydowały się na udział w ankiecie.
Spośród tych 20% uczniów, którzy stwierdzili, że oszustwa podczas ustnej matury da się wykryć, tylko nieliczni podają na to konkretne recepty.

Więcej w papierowej wersji naszego tygodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.