Tygodnik lokalny powiatu nakielskiego

Nakielskie akcenty festynu „Barwy Lata, Dary Jesieni”

Starostowie dożynek w Przysieku – Danuta Pilarska i Kazimierz Chodorowski

Starostowie dożynek w Przysieku – Danuta Pilarska i Kazimierz Chodorowski

XIX Krajowe Dożynki Ekologiczne połączone z festynem pn. „Barwy Lata, Dary Jesieni” oraz z wydarzeniami promującymi produkcję ziemniaków i wieprzowiny tradycyjnie już odbyły się w podtoruńskim Przysieku. Odbyły się one w sobotę, 14 września. Nie zabrakło gości z terenu powiatu nakielskiego. Organizatorem całości był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Jednymi z najważniejszych gości tego dnia byli starostowie dożynek. Byli to rolnicy ekologiczni z terenu powiatu nakielskiego, a konkretnie z gminy Szubin: Danuta Pilarska i Kazimierz Chodorowski.
Oboje są członkami Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi Ekoland oraz Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu w Szubinie. Poniżej prezentujemy sylwetki starostów.
– Krajowe Dożynki Ekologiczne w Przysieku odbyły się po raz 19. – poinformowała Pilarska. – Jest to miejsce ważne dla ruchu ekologicznego. Tutaj w Przysieku on się rodził – dodała.
– Kiedy zaproponowano mi udział w tym wydarzeniu, byłem niezwykle dumny z tego, że zostanę starostą tegorocznych dożynek – oznajmił Chodorowski.
Pilarska i Chodorowski prowadzą gospodarstwa rodzinne położone w gminie Szubin. Ta pierwsza jest wieloletnią działaczką ekologiczną. Jej działalność znana jest w naszym kraju i Europie.
Podczas dożynek odczytany został m.in. specjalny list od Stanisława Kalemby – ministra rolnictwa i rozwoju wsi skierowany na ręce Pilarskiej.
W Przysieku zaprezentowały się organizacje zrzeszone w lokalnych grupach działania z województwa kujawsko-pomorskiego. Jedną z obecnych była LGD „Łączy nas Noteć” z Nakła. Na tym stoisku zaprezentował się znany nakielski pszczelarz Andrzej Kuś wraz ze swoim synem.
Festynowi towarzyszył kiermasz żywności ekologicznej, potraw regionalnych, miodów i produktów pszczelarskich, a także rękodzieł i sztuki użytkowej, materiału szkółkarskiego i wielu innych produktów.
Była możliwość degustacji wielu oryginalnych potraw i nie tylko.
Powodzeniem wśród zwiedzających cieszyło się stoisko Koła Gospodyń Wiejskich w Bninie. Szczególne wzięcie miała… śmietanówka. Panie z Bnina są już stałymi gośćmi podczas tej imprezy. Jak powiedziały, Przysiek jest miejscem, w którym warto być.
Na specjalnym stoisku promowana była wieprzowina. Każdy miał możliwość spróbowania pieczonej kiełbasy. Wśród widzów przeprowadzono specjalny konkurs z wiedzy o hodowli trzody chlewnej. Jego zwyciężczynią została Danuta Pilarska.
W ramach Święta Ziemniaka ośrodki hodowlane zaprezentowały swoją ofertę odmianową. PP

STAROŚCINA
Danuta Pilarska – absolwentka Technikum Rolniczego w Samostrzelu (gm. Sadki). W trzech pokoleniach z rodziny rolniczej: dziadek – właściciel ziemski, a ojciec – właściciel gospodarstwa rolnego.
Gospodaruje w Retkowie (gm. Szubin) wraz z mężem Zbigniewem na 20 ha ziemi od 36 lat. Jest matką dwóch córek – Agnieszki i Adriany oraz syna Aleksandra prowadzącego wraz ze swoją żoną Barbarą ekologiczne gospodarstwo rolne o powierzchni 84 ha.
W gospodarstwie rodzinnym pani Danuta zajmuje się hodowlą trzody chlewnej, drobiu, uprawą orkiszu i  warzyw. Rolnictwem ekologicznym zajmuje się od 1985 roku.
Jest działaczką społeczną, czynną w oporze przeciwko uprawom genetycznie zmodyfikowanym. W 2010 roku przemawiała w Parlamencie Europejskim w Brukseli podczas Konferencji „GMO a Regiony”, informując o zagrożeniu rolnictwa ekologicznego w Polsce przez nielegalne uprawy roślin GMO.
W 2012 roku brała udział w Marszu Dobrej Żywności w Brukseli, gdzie miała możliwość po raz drugi przemawiać w Parlamencie Europejskim, uczestnicząc w debacie pn. „Chcemy żyć bez GMO”.
Jest odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Za Zasługi dla Pożarnictwa i Złotym Krzyżem Za Zasługi Dla Ochrony Polskiej Wsi.
Obecnie pełni funkcje:
1. Nominowanego Członka Rady Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
2. Mianowanego Członka Komitetu Żywnościowego w Polskim Centrum Akredytacji;
3. Przewodniczącej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland”;
4. Prezesa Zarządu Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu;
5. Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Szubinie.

STAROSTA
Kazimierz Chodorowski – rolnik ekologiczny z Szaradowa (gm. Szubin). Prowadzi rodzinne ekologiczne gospodarstwo rolne o powierzchni 28 ha. Jego żona ma na imię Agnieszka. Ma dwóch synów: Filipa i Kacpra.
W swoim gospodarstwie zajmuje się hodowlą bydła mlecznego i opasowego (razem ma 50 szt. bydła). Ma też  trzodę chlewną. Uprawia zboża i rośliny okopowe.
Udziela się społecznie. Pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w Związku Zawodowym Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi Ekoland.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.