Tygodnik lokalny powiatu nakielskiego

Urzędnicy mogą donosić

urządPracownicy nakielskiego ratusza mogą skarżyć się wprost burmistrzowi miasta i gminy Nakło na swoich bezpośrednich przełożonych lub też na swoich współpracowników. Reguluje to zarządzenie w sprawie regulaminu pracy pracowników zatrudnionych w Urzędzie Miasta i Gminy Nakło burmistrza Sławomira Napierały wydane wiosną bieżącego roku. Osoby składające skargi nie poniosą żadnych konsekwencji służbowych z uwagi na złożoną skargę.

– Bardzo zaciekawiło mnie zarządzenie wprowadzone przez burmistrza Napierałę – zauważa jeden z nakielan. – Rozbudowano w nim nieco rozdział poświęcony podstawowym prawom i obowiązkom pracowników. Z paragrafu 20. tego rozdziału wynika, iż pracownikom ratusza można krótko rzecz ujmując – donosić – swoim przełożonym bądź bezpośrednio burmistrzowi. Nie wiem, co o tym sądzić – dodaje.

Zarządzenie wprowadzone przez Napierałę ma usprawnić funkcjonowanie nakielskiego ratusza. Należało dostosować pracę urzędników magistratu do rosnących wymagań mieszkańców oraz do rzeczywistości administracyjnej.

Co w praktyce oznacza zarządzenie? Wbrew pozorom dużo dobrego. Burmistrz będzie mógł mieć rzeczywisty wpływ na funkcjonowanie tzw. aparatu urzędniczo-administracyjnego.

W myśl zarządzenia Napierały pracownicy ratusza, skarżący się na codzienną szarą działalność urzędu czy też na działalność konkretnych osób zatrudnionych w ratuszu, nie będą ponosić odpowiedzialności za wniesione skargi.

Nim jednak niezadowolone osoby spotkają się z burmistrzem, by podzielić się z nim ewentualnymi uwagami, najpierw pierwsze swoje kroki skierować muszą do bezpośrednich przełożonych. Ci zaś zmuszeni są sporządzić z tego notatkę służbową, którą przekażą burmistrzowi.

Od kwietnia br. pracownicy nakielskiego ratusza mogą bezkarnie donosić.

Jak udało nam się ustalić, wcześniej nigdzie nie było wprost określone, że pracownicy urzędu mogą składać skargi i wnioski. Mieszkańcy mogli jedynie poskarżyć się na działanie urzędnika, do pracy którego mieli zastrzeżenia. Zarządzenie Napierały jasno określiło prawa pracowników ratusza.

– Pracownicy nie ponoszą ujemnych konsekwencji służbowych z uwagi na złożoną skargę lub wniosek – ten zapis w zarządzeniu jasno określa konsekwencje, a w zasadzie ich brak w przypadku złożenia skargi i wniosku.

 

5 odpowiedzi na „Urzędnicy mogą donosić”

 • Droga redakcjo, proponuję zainteresować się skąd w nakielskim ratuszu tyle nowych pracowników którzy dostali prace w „spadku” lub powinowactwa rodzinne – bez konkursów.
  Specjalistów różnej maści i ubarwieniu post-partyjnym. Nepotyzm poraża.

 • Jakich nowych pracowników w ratuszu? Proszę podać imiona, nazwiska, wydziały, stanowiska, itd. Mi nic o tym nie wiadomo. Wiem jedynie o 1 córce Pani urzędnik.

 • bezsensowny przepis………..nie wiem o co w tym chodzi, bo wcześniej również można było składać uwagi odnośnie pracy innych urzędników, chyba, że jeśli dziś złożysz skargę na wychodzenie pracownika na zakupy, to dostanie zostanie sporządzona notatka i nie zmiotą sprawy pod dywan,

  temat uważam za tzw „temat zastępczy”

  proponuję zainteresować się:
  – zarządzeniem burmistrza wydanym krótko po wyborach zmieniający o ile się nie mylę 3 miesięczny okres wypowiedzenia na 4 miesiące
  – czy Łaniecki wywalczył w sądzie ok 40 tys za pracę w weekendy
  – czy tęgie głowy w starostwie odzyskały od Mikietyńskiego niesłusznie pobraną dietę za czas kiedy nie brał udziału w sesji
  – kto jest autorem artykułów na http://www.naklo.pl

  • Wychodzących na zakupy jest wielu ile razy spotykam w sklepie miesnym lub spozywczym jak stoi pani urzedniczka w kolejce podczas gdy powinna siedziec za biurkiem,wychodzac z ratuszu po skonczeniu pracy targają ze soba torby z zakupami !!!!!! dziwne ,ze nikt z tym jeszcze porzadku nie zrobił !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.