Tygodnik lokalny powiatu nakielskiego

Nie tak szybko nakręcą 2 mln zł!

elwiatrowaSwego czasu burmistrz miasta i gminy Nakło Sławomir Napierała pokładał duże nadzieje w budowie elektrowni wiatrowych na terenie gminy Nakło. Pamiętamy konferencje prasowe, konsultacje społeczne, protesty i szybkie kalkulacje, ile pieniędzy co roku będzie wpływało do budżetu gminnego z elektrowni wiatrowych. Na pieniądze trzeba będzie jednak poczekać. – Swego czasu tyle mówiło się o elektrowniach wiatrowych i nagle cisza – mówił podczas ubiegłotygodniowej sesji nakielskiej Rady Miejskiej radny Adam Tchórzewski. – Ok. 2 mln zł rocznie mieliśmy otrzymywać – dodał.

Burmistrz uznał, że wszystkiemu winne są przepisy, które uległy zmianie.

– Zmieniła się ustawa o ochronie gruntów rolnych – zauważył Napierała. – Aktualnie przed budową elektrowni wiatrowej należy odrolnić teren, na którym ona ma stanąć – dodał. – To znaczy, że wcześniej nie trzeba było odralniać? – dopytywał Jan Grabarski wiceprzewodniczący nakielskiej Rady Miejskiej. – Trzeba było, ale znacznie większe powierzchnie, a teraz każdą nawet najmniejszą działkę trzeba odrolnić. A to trwa, bo odbywa się przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – tłumaczył burmistrz.

Co to oznacza? Ano wydłużenie procedur.

– Przygotowywane są projekty miejscowych planów. Po ich wykonaniu ponownie będzie trzeba poddać je dyskusji publicznej – mówił burmistrz.

2 odpowiedzi na „Nie tak szybko nakręcą 2 mln zł!”

  • W pamięci wciąż mi tkwią słowa niechęci byłego włodarza powodowane troską jakoby wiatraki miały odstraszać turystów na Noteci.

  • Gdzie jest temat o życzeniach pana ministra Sikorskiego. Chodzi o zmianę nazwę części miejscowości Chobielin na Chobielin Dwór. Pomysł ministra odbił się echem w telewizji oraz gazetach regionalnych. Tymczasem starsi ludzie twierdzą, że jak wybierali się do Chobielina to jechali albo do Chobielina PGR, albo do Chobielin Osada, albo do Chobielina MŁYN. Radni podejmując decyzję o zmianie nazwy miejscowości powinni brać pod uwagę żywą historię i tradycję. Uważam, że pan minister nie powinien gwałcić historii, ale ją uszanować i optować za zmianą nazwy miejscowości na wciąż żywą nazwę Chobielin Młyn.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.