Tygodnik lokalny powiatu nakielskiego

Były karczemne wymiany zdań

repczyńska57,00 zł za kwintal żyta – to podstawa do naliczenia podatku rolnego w gminie Kcynia na 2014 rok. Utrzymano stawkę z 2013 roku. Niejednomyślnie taką decyzję podjęli radni podczas sesji Rady Miejskiej w Kcyni w czwartek, 28 listopada. Niestety, zamiast spokojnej i merytorycznej dyskusji nie obyło się bez karczemnych wymian zdań.

Autopoprawka
Nim doszło do dyskusji, burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling oficjalnie wniósł autopoprawkę do uchwały. W jej myśl podstawa naliczenia podatku rolnego w gminie Kcynia z proponowanych wstępnie przez ratusz 58,02 zł została obniżona do 57,00 zł. Inicjatorem tych zmian był radny Edmund Kroll (Razem dla Gminy Kcynia), który sformalizował oczekiwania rolników z kcyńskiej gminy związane z obniżką tej kwoty.
Koszty do poniesienia
Hemmerling podkreślił, że podatek rolny jest istotną częścią budżetu gminy, a cyt. „Ta złotówka mniej jest wbrew pozorom kwotą wielką”.
– Stawka 57,00 zł za kwintal żyta konsultowana była z wieloma radnymi. Także komisje przychyliły się do tej propozycji, uznając argumenty za słuszne – podkreślił Hemmerling. – Co prawda ciągnie to za sobą pewne konsekwencje związane z obniżką wpływów budżetowych o 50 tys. zł, ale uznałem jako strażnik gminnego budżetu, że te koszty są do poniesienia – dodał. Nadmieńmy, że 57,00 zł obowiązuje także jako podstawa naliczenia podatku rolnego w bieżącym roku w kcyńskiej gminie.
Na tle innych
Burmistrz zacytował pozytywną opinię odnośnie do stawki wydaną przez Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą (K-PIR). Podał również, jakie stawki uchwaliły sąsiednie gminy. I tak w gm. Szubin jest to 52,50 zł, w gm. Sadki – 55,00 zł, w gm. Gołańcz – 55,00 zł, w gm. Wapno – 53,00 zł.
PSL „za”
Radny Ryszard Hanioszyn w imieniu klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego poparł stawkę 57,00 zł. Powiedział też, że PSL chciał, by ta stawka była niższa. – Rozumiemy jednak sytuację naszej gminy i dlatego popieramy stawkę 57,00 zł za kwintal żyta – zaznaczył.
Izba „za”
W imieniu izby rolniczej głos zabrał radny powiatu nakielskiego, mieszkaniec gminy Kcynia Ryszard Bagnerowski (PSL). Powiedział on, że członkowie izby rolniczej jako obecni lub byli samorządowcy rozumieją potrzeby gminy. Dodajmy, że w radzie powiatowej K-PIR w Nakle drugim przedstawicielem z gminy Kcynia jest były burmistrz Tomasz Szczepaniak.
Jest obniżka czy nie?
Bagnerowski nie zgodził się z opinią Hemmerlinga, iż 57,00 zł jest obniżką podstawy podatku.
– Nie chciałbym, by to poszło w eter, ale 57,00 zł jest to stawka, która obowiązuje w 2013 roku – oznajmił Bagnerowski, argumentując, że ta obniżka podstawy podatku rolnego nie jest… obniżką.

Więcej w papierowej wersji naszego tygodnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.