Tygodnik lokalny powiatu nakielskiego

Jednak diety w górę!

dietyDSC_0604– Czy przyszłoroczne wybory mają wpływ na podwyżki diet pobieranych przez sołtysów i przewodniczących samorządów mieszkańców? – zapytał radny nakielskiej Rady Miejskiej Adam Tchórzewski podczas ubiegłotygodniowych obrad radnych. – Już na samym początku wnioskowaliśmy o podwyżki. Wiemy, jak w dzisiejszych czasach ciężko jest być sołtysem – dodał.
Jak już informowaliśmy, burmistrz miasta i gminy Nakło Sławomir Napierała przystał na wniosek sołtysów gminy Nakło i zgodził się na podwyżki przysługujących im diet. Do tej pory otrzymują oni miesięcznie ok. 350 zł. Sołtysi zgodnie stwierdzili, że to za mało.
Jak zauważył Napierała podczas ubiegłotygodniowej sesji nakielskiej Rady Miejskiej, doszło do pewnych zaniedbań w kwestii wysokości diet pobieranych przez sołtysów i przewodniczących. Po objęciu przez niego stanowiska tylko raz podwyższono diety. Każdy otrzymał o 30 zł więcej.

3 odpowiedzi na „Jednak diety w górę!”

 • Ja bym sołtysom nie dawał podwyżki. Przecież to jest funkcja społeczna. Mało tego nikt nikogo nie zmusza do bycia sołtysem. Zresztą bycie sołtysem dla niektórych jest frajdą. Weźmy na przykład parę takich sołtysów i radnych , którzy otrzymują sygnał od mieszkańców o np. śmieciach na drodze, czy zdechłej świni w lesie zamiast dzwonić z sprawą do UMiG lub SM to czekają na sesję albo biegiem do dziennikarzy i mają swoje bohaterskie 5 minut na sesji i w prasie. Na swoim miejscu bym nie wołał o podwyżkę, mało tego mieszkańcowi, który się zgłosi z sprawą śmieci dałbym tylko numer telefonu do SM i właściwej osoby w UMiG. Kiedyś sołtys jako jedyna osoba we wsi telefonem była łącznikiem między wsią a władzą i światem zewnętrznym. Dziś ludzie powinni radzić sobie sami, a bynajmniej być bardziej samodzielni.

 • o co chodxzi Panu Miłowskiemu z

  8.
  W Regionalnym Modelu Usług Opiekuńczych uwzględnić program
  „Wiejska Sielanka” polegający na wykorzystaniu możliwości
  zorganizowania opieki nad osobami starszymi w gospodarstwach
  rolnych posiadających wielkie możliwości lokalowe (duże domy
  wielopokoleniowe, dzisiaj prawie puste), pobyt w środowisku, w
  naturze, z elementami pracy w gospodarstwie .
  Sieć „NOWYCH” domów pomocy społecznej
  , ośrodków dla
  seniorów ze strefą rehabilitacyjną i miejscem aktywnego
  wypoczynku na bazie ratowanych w ten sposób obiektów
  o znaczącej wartości historycznej, dzisiaj degradowanych.
  Wykorzystanie dla tego celu m.in. Pałacu w Samostrzelu, gmina
  Sadki, powiat nakielski

 • Ozywić Samostrzel to fajny pomysł aczkolwiek nierealny, ale opieka nad osobami starszymi w gospodarstwach rolnych to szeczywiscie „wiejska sielanka” ale ze snów jakim się nie śniło komisrzom unijnym

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.