Tygodnik lokalny powiatu nakielskiego

Najwięcej pieniędzy zebrano w gm. Szubin

Aukcja WOŚP w KcyniWielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała już po raz dwudziesty drugi. Niedziela, podczas której na każdym kroku można było spotkać charakterystyczne czerwone serduszka, a w telewizji co kilka minut pojawiała się twarz znanego wszystkim okularnika Jurka Owsiaka to dzień, w którym każdy mógł pomóc. Nie trzeba było dużych funduszy i wielkich gestów, wystarczyły „drobne” wrzucone do puszki wolontariusza. Każda złotówka jest cenna, każdy grosz się liczy. Najważniejsza jest chęć niesienia pomocy innym i wspólny cel w tym wyjątkowym dniu łączącym całą Polskę. W bieżącym roku wolontariusze zbierali na ratowniczy sprzęt medyczny dla dzieci i na godną opiekę seniorów.
W gminie Nakło podczas 22. finału WOŚP udało się zebrać 39 175,22 zł, dzięki czemu poprawiono zeszłoroczny wynik. W gminie Szubin zebrano 44 509,02 zł, czyli o ok. 10 000 więcej niż w 2013 roku, w gm. Kcynia 11 783,58 zł, co daje kwotę mniejszą od ubiegłorocznej o prawie 500 zł. W gm. Mrocza uzbierano 6 808,71 zł, a w gm. Sadki 25 585 zł. Średnio każdy mieszkaniec powiatu nakielskiego przeznaczył na WOŚP 1 zł i 51 gr.
Nie da się nie zauważyć, że WOŚP to także wydarzenie kulturalne – aukcje i zbiórki pieniędzy umilają zwykle lokalni artyści. W bieżącym roku w Nakle zagrali m.in.: zespół Nocny Alarm z Bydgoszczy i zespół gitarowy Zbigniewa Rydelskiego. Nakielanie mogli także podziwiać pokaz karate Klubu YAMABUSHI oraz występ szkoły tańca Małgorzaty Kujawy i muzycznej formacji Nokaut. Ciekawym elementem towarzyszącym zbiórce pieniędzy w Sadkach był pokaz żonglerki ogniem. Kcyński sztab WOŚP zorganizował dla mieszkańców gminy karaoke, w Mroczy zaprezentowali się młodzi ciężarowcy, a w Szubinie wystąpił m.in. zespół Cała Góra Barwników.
Okoliczni artyści, ale także przedstawiciele władz państwowych czy samorządowych przekazali rozmaite przedmioty na aukcje charytatywne. Na przykład można było wylicytować zestaw porcelany do kawy od prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego, pod młotek poszły też łyżwy od radnego Rady Miejskiej w Nakle Bolesława Kalisza. W Nakle największym powodzeniem cieszył się półroczny karnet na basen ufundowany przez pływalnię Naquarius – osiągnął on cenę 600 zł.
Przez cały dzień, mimo brzydkiej pogody, na terenie gminy Nakło pracowało 71, w Sadkach – 35, w Kcyni – 18, w Mroczy – 22, a w gminie Szubin – 120 wolontariuszy. Jak co roku ten wyjątkowy dzień zakończył pokaz fajerwerków, nazywany po prostu „Światełkiem do nieba”.
Agata Polcyn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.